Fra industribehov til mulighet: slik gikk første Insight Session

I går var det fullt hus på Nordic Energy Matchbox - Insight Session.

Insight Session er en del av Nordic Energy Matchbox: en ny arena der vi kobler tung industri med startups, scaleups og forskningsmiljøer som har kompetansen og potensiale til å utvikle fremtidens løsninger innen miljø, energi og teknologi. Konseptet er utviklet sammen med Energy Transition Norway og Validé AS, og handler om å komme tettere på behovene industrien faktisk har.

Foto: Ferskvare

Pia Warland, vår Program Director og Co-Founder, var dagens moderator og hun loset oss stødig gjennom programmet. Ekstra stas var det at dette var hennes “comeback” på scenen etter mammapermisjon - noe resten av oss i Innovation Dock-teamet har gledet oss skikkelig til!

Og mens Pia guidet oss gjennom dagen, presenterte Equinor og Aker BP fem konkrete utfordringer de ønsker bedre løsninger på:

  • Smartere og mer datadrevet vedlikehold. Les mer…

  • AI for mer presis overvåking av utslipp og lekkasjer. Les mer...

  • Sirkularitet og verdigjenvinning av materialer. Les mer..

  • Operasjonelle roboter med LLM- og AI-“hjerne”. Les mer…

  • Levetidsvurdering av brønner – med lite data. Les mer…

Etter presentasjonene gikk utfordringseierne ut i breakout-rom, der deltakerne fikk mulighet til å dykke dypere i utfordringene. Her møtte de fagfolkene fra Equinor og Aker BP som sitter tett på problemene til daglig – og fikk stille spørsmål, teste antakelser og spisse idéer. Det skaper en helt annen fart enn når man starter med “generelle muligheter”, fordi alle i rommet jobber med samme virkelighetsbilde.

Veien videre: Pitch Session 22. april

I dag åpner søknadsprosessen til Pitch Session 22. april. Utvalgte søkere vil få mulighet til å presentere sin løsning direkte for industrien. Det er ingen krav om å ha vært på Insight Session. Så selv om du gikk glipp av gårsdagen, kan du fortsatt søke.

Med andre ord: en skikkelig mulighet til å komme tett på de som faktisk eier utfordringene.

Søknadsfrist søndag 8. mars.

Previous
Previous

Impact Million: konkurransen der startups over hele Norge kjemper om én million kroner!

Next
Next

Key takeaways fra frokostseminaret med Thommessen